Czego wystrzegać się wybierając lokatę bankową?

Wybierając lokatę bankową, kuszeni jesteśmy z wielu stron. Oferty wydają się wręcz zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. I sęk jest w tym, że nie są one prawdziwe. Żaden szanujący się bank nie może sobie pozwolić, aby wypłacać klientowi dużo więcej, niż jego pieniądzom udało się zarobić. Można jednak znaleźć w sieci takie oferty. Warto więc wiedzieć, kiedy powinna włączyć się nam pomarańczowa lampka ostrzegawcza.

Oprocentowanie

Nie oszukujmy się, jeśli jakiś bank oferuje nam dziesięć, piętnaście albo nawet dwadzieścia procent w skali roku, coś jest nie tak. Tak wysokie oprocentowanie z ekonomicznego punktu widzenia jest nierealne, więc ową ofertę powinniśmy od razu wyrzucić.

Czas trwania

Lokata trwa tydzień i pozwala podwoić nasz kapitał… Coś jest tutaj nie tak. Warto wiedzieć, że im krótsza lokata, tym mniejsze oprocentowanie. A tutaj: sto procent? Nie dajmy się nabrać! Ktoś na pewno chce nas oszukać i po prostu wyciągnąć od nas nasze pieniądze. Na taką ofertę można liczyć co najwyżej w momencie, kiedy lokata będzie trwałą sto lat. Jako że człowiek oddaje pieniądze jako depozyt w wieku trzydziestu albo czterdziestu lat, bank będzie miał pewność, że takie oprocentowanie mu się opłaca. W innym wypadku: nie. Unikajmy takich ofert.

Kapitalizacja odsetek

Nie łudźmy się, że bank zaoferuje nam kapitalizacje dzienną. Jest ona po prostu zbyt droga dla banku. Jeśli gdzieś znajdziemy taką ofertę, powinniśmy dwa razy zastanowić się, czy warto powierzać takiemu bankowi nasze pieniądze. Powodów tego jest kilka. Najważniejszym jest to, że bank to firma, i jak każde przedsiębiorstwo nastawione jest na zysk. A tam gdzie nie ma zysku, nie istnieją uczciwe oferty.

Odnawialność

Bank oferuje tyle samo albo więcej po odnowieniu krótkiej lokaty? Coś nie zgadza, banki nie lubią dzielić się swoim zyskiem tak z założenia. Dość dziwne wydaje się to, aby po pewnym czasie z własnej woli chciały pozwolić klientowi dodatkowo zarobić.

Klauzule

Jeśli wszystko w ofercie wydaje się nadwyraz piękne, a my gotowi jesteśmy podpisać kontrakt już teraz… Nie tak prędko! Przeczytajmy wpierw umowę, na pewno pełna kruczków, przez które więcej stracimy niż uda nam się zarobić! Podsumowując, jeśli dana oferta wydaję się nam dziwnie korzystna, powinniśmy z niej zrezygnować. W większości przypadków ktoś chce nas po prostu naciągnąć.

Więcej informacji na temat lokat znajdziecie na stronie http://oszczednoscionline.pl/ranking-lokat-czerwiec-2017.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.