Kredyty konsolidacyjne wracają do łask

W polskiej bankowości lata 2008-2009 były niezwykle drastyczne dla bankowego produktu, jakim była konsolidacja kredytów. Chociaż początkowo usługa kredytowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, klienci nagle masowo z niej rezygnowali, wybierając inne rozwiązania. Powodem takiej sytuacji były pojawiające się jak grzyby po deszczu parabanki, które oferowały kredyty i pożyczki w nie tyle atrakcyjniejszych od banku warunkach, co każdemu – nawet osobom, które bank odrzucił ze względu na słabą sytuację finansową i brak zdolności kredytowej.banki w Polsce

Powrót na rynek

Dopiero w połowie 2011 sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść kredytów konsolidacyjnych. Polacy dostrzegli, że oferty parabanków są korzystne jedynie w teorii, a w praktyce oni sami wpadają w coraz większe zadłużenie, z których jedynym ratunkiem okazywała się właśnie bankowa konsolidacja kredytów. Obecnie pozycja tego produktu na polskim rynku finansowym jest od wielu lat bardzo stabilna i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach sytuacja ta miała ulec zmianie. Zwłaszcza, że po taki kredyt sięgają już nie tylko osoby prywatne, ale i firmy, które dzięki temu ratują się przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia.
Powrót na polski rynek kredytów konsolidacyjnych oznacza dla potencjalnych klientów większą elastyczność i dowolność w wyborze najlepszej oferty. Obecnie taką usługę posiadają już wszystkie banki detaliczne, które konkurują ze sobą o klienta, prześcigając się w oferowaniu jak najlepszej opcji. Przeciętny Kowalski ma więc zazwyczaj do wyboru kilkanaście różnych ofert, różniących się nierzadko bardzo znaczącymi szczegółami.

Skąd ta nagła zmiana?

Powodem nagłego wzrostu zaufania do kredytów konsolidacyjnych było bezpośrednio to, że drastycznie spadło zaufanie do parabanków i ich ofert, stanowiących największą konkurencję dla oferty bankowej. Jednak nie bez znaczenia był też fakt, że banki postanowiły zmienić swoją politykę. Kredyt konsolidacyjny stał się produktem nie tyle zarabiającym dla banku, ale i pomagającym samemu klientowi wydostać się z długów. Bank konsolidując kredyty swoich klientów stara się obecnie zaoferować im jak najlepsze warunki do ich spłaty: nie stawia wygórowanych wymogów, zapewnia elastyczny czas spłaty (nawet do kilkunastu lat), raty w normalnej wysokości (co daje większą gwarancję regularnej spłaty) i często rezygnuje z wysokich kar za opóźnienia na rzecz częstszych powiadomień windykacyjnych (listów pocztowych, wysyłania e-maili, wiadomości SMS oraz powiadomień telefonicznych) – ranking najlepszych ofert znajdziesz pod tym linkiem.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.