Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu mieszkaniowego?

Już samo podjęcie decyzji o zakupie mieszkania finansowanego w znacznej części ze środków pożyczonych od banku, wiąże się z wieloma dylematami. Kolejne pojawiają się z chwilą, w której pojawia się konieczność podjęcia decyzji odnośnie tego, z jakiej oferty kredytowej skorzystać. Nie łudźmy się, że zróżnicowanie ofert banków i najrozmaitsze promocje nam to zadanie ułatwią. Jest wręcz przeciwnie – często utrudniają wybór.oszczedzanie

Jak więc wybrać kredyt mieszkaniowy, by zminimalizować obciążenia finansowe i ewentualne ryzyko?

Wkład własny

Kuszącą opcją może wydać się skorzystanie z propozycji banków, które wymagają najmniejszego wkładu własnego. Wkład własny to ta część wartości mieszkania lub domu, którą możemy pokryć z własnych, już posiadanych środków. W praktyce takie rozwiązanie wcale nie musi być najlepsze, bo im niższy wkład własny, tym większy kredyt musimy zaciągnąć i tym większe koszta poniesiemy.

Promocyjne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z wyjątkowo dobrej oferty banku oferującego promocyjne oprocentowanie, sprawdźmy, na jakich warunkach można uzyskać promocyjne oprocentowanie i czy obniżona wysokość odsetek od kredytu obowiązuje w całym okresie kredytowania.

Praktyką często stosowaną przez banki jest bowiem podwyższanie promocyjnego oprocentowania, po upływie pewnego okresu (zazwyczaj roku lub dwóch lat).

Waluta kredytu mieszkaniowego

Jeszcze kilka lat temu możliwość zaciągnięcia kredytu w walutach obcych była tak kusząca, że wielu kredytobiorców decydowało się na takie właśnie rozwiązanie. Potencjalna opłacalność kredytów walutowych wynika z ich niższego oprocentowania, co jednak nie jest gwarancją tego, że kredyt, w całym okresie kredytowania, zachowa swoje zalety. Kursy walut mogą się bowiem drastycznie zmieniać, co z kolei przekłada się na wysokość spłacanych odsetek i rat. Przy stałej, niewysokiej stopie procentowej, koszty kredytu mogą diametralnie wzrosnąć, gdy złotówka ulegnie osłabieniu. Sytuacje odwrotne (wzmocnienie złotówki) też się zdarzają, jednak w przypadku długoterminowych kredytów bankowych, a takimi są kredyty mieszkaniowe, nie można liczyć na łut szczęścia i utrzymanie korzystnego kursu waluty, w której wzięliśmy kredyt.

Porównanie kredytów mieszkaniowych mogą też ułatwić ogólnodostępne narzędzia takie, jak ranking kredytów mieszkaniowych (hipotecznych) czy porównywarka lub kalkulator kredytów. Narzędzia te znajdziesz w internecie. Pamiętaj jednak, by dokładnie przeanalizować proponowane kredyty. To podstawowy warunek twojego finansowego bezpieczeństwa.

Sprawdź również ranking kredytów hipotecznych polskabankowosc.com.pl/ranking-kredytow-hipotecznych.

 

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.