Dla kogo lokata bankowa to odpowiednie rozwiązanie?

Lokata kojarzy się nam zazwyczaj z przechowywaniem pieniędzy, połączonym z oszczędzaniem. Trzymając pieniądze w domu lub na zwykłym nieoprocentowanym rachunku bankowym, nie jesteśmy w stanie nic dodatkowo zyskać. Lokata pozwala połączyć bezpieczne przechowywanie, wraz ze stopniowym powiększaniem swojego kapitału. Sytuacja na rynkach finansowych w ciągu ostatnich lat zmieniła się tak drastycznie, że dziś, osoby zakładające lokaty i trzymające na nich pieniądze, to całkiem inny rodzaj klienta bankowego, niż kilka, czy kilkanaście lat temu.Kredyty bankowe 2014

Dzisiejszy klient banku zakładający lokatę

Warto na początku zwrócić uwagę na aktualne oprocentowanie lokat bankowych. Dziś w zależności od banku i jego oferty, sięga ono do około 3-4% w skali roku, jeżeli bank oferuje jakąś promocję. Standardowe oprocentowanie, to około 2%. Czy to dużo? Jest to bardzo mało i w rzeczywistości nawet możliwie dziś najlepsze oprocentowanie lokat, nie przyniesie satysfakcjonujących zysków. Dawniej gdy oprocentowanie lokat było znacznie wyższe, klientami banków, zakładającymi lokaty byli ludzie bardzo zamożni. Pieniądze na lokatach wypracowywały atrakcyjny zysk. W dzisiejszych czasach ta grupa klientów banków zainwestowała swoje oszczędności w inny sposób. Już nie trzymają pieniędzy na lokacie. Większość z nich zainwestowało w nieruchomości, ziemie i dziś żyje z dzierżawy i wynajmu, które przynoszą znacznie większy zysk, niż aktualne lokaty bankowe wrzesień 2015 oferowane przez banki.

Osoby, które dziś decydują się na umieszczenie pieniędzy na lokatach, to w większości przypadków klienci, których oszczędności nie są zbyt duże i nie mają możliwości zainwestować ich w żaden inny sposób. Ewentualnie mogą być to również osoby, które nie inwestują w obawie przed utratą swoich oszczędności. Zamiast trzymać gotówkę w domu, czy na nieoprocentowanym rachunku bankowym, trzymają ją na lokatach, które są w pewnym stopniu gwarancją bezpieczeństwa oszczędności, a dodatkowo można liczyć na drobną dodatkową sumkę, z uzyskanych odsetek.

Tak właśnie wygląda dzisiejszy klient lokujący gotówkę na lokacie. Patrząc na sytuację panującą na rynku finansów można stwierdzić, że aktualnie nie zapowiada się na to, aby oprocentowanie lokat miało wzrosnąć. Warto dlatego starać się inwestować swoje oszczędności w inny sposób, aby wykorzystać możliwości naszych zgromadzonych środków pieniężnych jak najlepiej.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.