W czym tkwi fenomen lokat bankowych?

Zacząłeś zarabiać, ustabilizowała się Twoja sytuacja finansowa. Co miesiąc na Twoim koncie pojawia się wypłata, być może nawet całkiem zadowalająca. Może nawet masz już pewne oszczędności. Pewnie doszedłeś więc do wniosku, że najwyższa pora, by zacząć rozsądnie zarządzać swoimi finansami. Że powinieneś wreszcie pomyśleć nie tylko o chwili teraźniejszej, ale również o przyszłości. W Twojej głowie zaświtał więc pomysł założenia lokaty.najlepsze lokaty

Przyszłość jest niepewna…

Nie ma wątpliwości, że oszczędzanie to coś, o czym powinien pomyśleć każdy dorosły i rozsądny człowiek. W końcu, jak wiadomo, pieniądze dziś są, a jutro może ich już nie być. Nigdy nie wiemy, co się przydarzy. Warto więc zacząć planować swoje wydatki, a nadwyżki dochodów wpłacać na konta oszczędnościowe albo lokaty.

Konto czy lokata?

Właśnie – to są dwa najpopularniejsze sposoby oszczędzania: konta oszczędnościowe i lokaty. Który z nich jest lepszy dla Ciebie? Który bardziej powinien Cię zainteresować? To zależy. Konta oszczędnościowe są przeznaczone raczej dla tych, którzy chcą odkładać na bieżąco. Natomiast lokaty – bardziej dla osób, które mają już pewną nadprogramową sumę pieniędzy i chcą ją jakoś wykorzystać, zainwestować lub po prostu „przetrzymać” przez pewien czas w bezpiecznym miejscu. Konto możemy aktualizować na bieżąco. Zazwyczaj wolno nam bez konsekwencji wpłacać na nie pieniądze i je wypłacać (choć mogą istnieć pewne ograniczenia co do częstotliwości).

Natomiast lokaty zakładamy zazwyczaj na pewien czas i najlepiej byłoby, gdybyśmy wówczas po prostu zostawili nasze środki „w spokoju”. Jeżeli to tylko możliwe, warto postarać się nie wypłacać pieniędzy z lokaty przed upływem jej ważności. Dlaczego? Zazwyczaj wiąże się to z karami. Chociaż tamtejsze porównanie lokat pokazuje, że pod tym względem bywa bardzo rozmaicie. Co bank, to inne zasady i inne oprocentowanie lokat. Dlatego jeżeli zdecydujemy się na lokatę, warto przyłożyć się do jej wyboru, a na pewno będziemy zadowoleni. Co więcej – zyskamy pewną przyszłość. A to więcej niż najlepszy chociażby samochód.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.