Co to znaczy „najlepsza lokata”?

Najlepsza lokata to w teorii taka, która przynosi największy realny zysk, czyli posiada największą realną stopę zwrotu. W praktyce jednak może to oznaczać lokatę, na której najzwyczajniej w świecie nie stracimy.kredyty bankowe

Obecna sytuacja na rynku lokat nie przedstawia się różowo. Wiele serwisów internetowych poświęconych ekonomii i biznesowi prowadzi skrupulatne analizy ryzyka inflacyjnego, stóp zwrotu i przegląda aktualne oferty banków, oferując czytelnikowi porównanie lokat i ocenę realnego zysku. Od kilku lat wnioski z tych analiz są dość pesymistyczne. Nasze lokaty zarabiają coraz mniej, jeśli w ogóle.

Ranking lokat zapełniają instytucje, których „zysk” z lokaty ma przed rzędem cyfr minus. Winą za taki stan rzeczy obarcza się złą sytuację gospodarczą i inflację. Ale żeby naprawdę uzmysłowić sobie przyczynę takiego stanu rzeczy, trzeba najpierw wyjaśnić, co powoduje ową złą sytuację gospodarczą oraz, co odpowiedzialne jest za wzrost inflacji. Odpowiedź na te pytania może nie być zadowalająca, ponieważ inflacja jest wynikiem ingerencji w ilość i jakość pieniądza znajdującego się na rynku, dokonywanej przez różne państwowe i międzynarodowe instytucje finansowe. Nasze pieniądze, więc, choćby były powierzone w najlepsze lokaty – i tak nie są wolne od wpływu tych zjawisk na ich wartość. W związku z tym przy wyborze lokaty, jeśli już się na nią decydujemy, trzeba uwzględniać inne czynniki poza, nikłym niestety, zyskiem.

Dokładnie sprawdzajmy oferty

Jeśli postanowimy umieścić środki na lokacie, to zazwyczaj przy obecnym oprocentowaniu opłaci się to dopiero przy znacznych sumach. Zdeponowanie tak znacznych środków w banku, będących często oszczędnościami naszego życia, musi być, zatem bezpieczne i wygodne. Sprawdzając najlepsze lokaty zwróćmy uwagę, jakie są warunki jej zlikwidowania przed czasem, czy możemy wypłacać lub wpłacać w razie potrzeby pewną część środków oraz jak liczony jest procent zysku. To może uchronić nas przed ewentualnymi niespodziankami, gdyby okazało się, ze pieniądze z lokaty są nam pilnie potrzebne.

Bądźmy czujni u pośredników

Oczywiście chcąc zainwestować w lokaty kwiecień 2015 możemy skorzystać z usług doradców finansowych, kuszących nas dodatkowym zyskiem i proponujących specjalne oferty, niedostępne w bankach. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy zysk to dodatkowe, często ukryte, ryzyko, i dokładnie analizujmy, z jakim typem oferty mamy do czynienia.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.