Czy dom jest dobrą inwestycją?

Biorąc pod uwagę wahania na rynku nieruchomości, zmiany kursów walutowych i sytuację na światowym rynku gospodarczym, a także większy problem z uzyskaniem kredytów, zastanawiamy się coraz częściej, czy zakup domu jest dobrą inwestycją.shutterstock_95179621

Kupno nieruchomości możemy postrzegać, pod względem inwestycyjnym w dwóch aspektach: krótko i długoterminowym. Kupowanie domu z myślą o jego szybkiej sprzedaży jest dosyć ryzykowane. Zwabieni chęcią szybkiego zysku, często zapominamy, że rynek nieruchomości rządzi się swoimi pracami. Na wzrosty i spadki cen ma wpływ szereg czynników, z którymi warto się zapoznać tutaj na blogu konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/ranking-kredytow-hipotecznych.html.

Inwestycja krótkoterminowa

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości z myślą o jej szybkim odsprzedaniu zazwyczaj dysponujemy sporą gotówką. Musimy mieć bowiem pewność, że będziemy w stanie sfinalizować naszą transakcję. Jeśli mamy zamiar podeprzeć się kredytem, wtedy wykonujemy prostą kalkulację. Nasze mieszkanie czy dom kupujemy z myślą o wynajmie. Środki uzyskane z tego tytułu powinny być wystarczające na spłatę raty kredytu. Sytuacja, wydawać by się mogło, idealna. Zapominamy jednak, że nie każdą nieruchomość da się łatwo wynająć, nie bierzemy zatem pod uwagę faktu iż przez kilka miesięcy nasze mieszkanie może stać puste a kredyt mieszkaniowy trzeba będzie spłacać. Ponadto rynek nieruchomości ulega znacznym wpływom sytuacji na światowym rynku gospodarczym. Jeśli coś w Stanach idzie nie tak, odbija się to echem na całym świecie. Nawet jeśli kupimy nieruchomość za niewielkie pieniądze, wyremontujemy systemem gospodarczym, bez większych nakładów, musimy liczyć się z tym, że cena za jaką będziemy chcieli ją sprzedać, może być znacznie niższa od zakładanej.

Inwestycja długoterminowa

Takie decyzje podejmujemy z myślą o rodzinie. Planujemy na przyszłość, dlatego inwestycja jest przemyślana nie tylko pod względem finansowym, albowiem kredyt spłacany będzie przez najbliższe dziesiątki lat, ale również pod względem powierzchniowym. Staramy się by nasz dom, czy mieszkanie było wystarczająco duże i mogło pomieścić w sposób komfortowy, wszystkich członków rodziny.

Myślenie długofalowe nie wyklucza możliwości sprzedaży nieruchomości, jeśli jednak nie jesteśmy nastawieni na szybka sprzedaż, łatwiej będzie nam przeczekać trudne sytuacje rynkowe i spadki cen.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.