Jakich dokumentów wymaga bank przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Procedury związane z uzyskaniem zobowiązania kredytowego nigdy nie należą do łatwych tym bardziej, jeśli ma to być zobowiązanie zaciągane na dużą sumę i wiele lat. Pewni możemy być, że w takich przypadkach dostarczenie samego zaświadczenia o zarobkach nie wystarczy, a bank na pewno dokładnie przyjrzy się naszej sytuacji nie tylko materialnej, ale i kredytowej. W tym celu konieczne będzie dostarczenie wielu innych dokumentów, które pozwolą dopełnić formalności weryfikacyjnych i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to uzyskać potrzebny kredyt mieszkaniowy.ranking ofert

Potwierdzenie tożsamości

Każdy bank prowadzi własne procedury mające na celu przydzielenie kredytowania, dlatego w zależności od instytucji finansowej możemy być proszeni o dostarczenie różnych dokumentów. Podstawą w każdym przypadku oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku jest jednak potwierdzenie tożsamości kredytobiorcy, zatem bez względu na to, w jakim banku ubiegamy się o zobowiązanie poproszeni zostaniemy o dowód osobisty i drugi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Może to być np. prawo jazdy, albo paszport. Sprawdzisz to m.in. na polskabankowosc.com.pl/ranking-kredytow-hipotecznych.

Zaświadczenia o dochodach

Kolejnym krokiem po sprawdzeniu tożsamości jest ocena zdolności kredytowej kredytobiorcy, więc jeśli chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny będziemy musieli dostarczyć do banku zaświadczenie o naszych zarobkach. Jeśli posiadamy umowę o pracę wystarczy zaświadczenie o dochodach za okres ostatnich sześciu lub trzech miesięcy, jeśli natomiast jesteśmy posiadaczem umowy cywilnoprawnej (zlecenie lub o dzieło), wówczas będziemy musieli dostarczyć rachunki, lub umowy potwierdzające osiągnięty dochód najczęściej za okres jednego roku. Konieczne będzie także przedstawienie umów o współpracę, które pozwolą oszacować zyski w przyszłości. Jeśli natomiast pracujemy w oparciu o działalność gospodarczą, wówczas bank poprosi nas o dane rejestrowe działalności, zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS i US, a także formularz PIT dotyczący osiągniętego dochodu w minionym roku.

Dokumentacja dodatkowa

Często jest tak, że o kredyt mieszkaniowy ubiegamy się w innym banku niż ten, w którym posiadamy konto. W takiej sytuacji placówka finansowa poprosić może nas o ostatnie wyciągi z naszego konta oraz karty kredytowej. Jeśli nasza zdolność kredytowa będzie niewystarczająca ze względu na inne zobowiązania, możemy zostać poproszeni o ich uregulowanie, a potwierdzenie spłat konieczne będzie do przedstawienia w banku, który będzie miał udzielić nam kredytowania.

Nieruchomość też ważna

W przypadku ubiegania się o najlepszy kredyt mieszkaniowy bank zainteresowany będzie także dokumentami dotyczącymi nabywanej nieruchomości. Poproszeni zostaniemy zatem o przedwstępną umowę sprzedaży z developerem, lub innym sprzedającym w zależności od tego, czy jest to nieruchomość nowa czy pochodząca z rynku wtórnego. Oczywiście w tym drugim przypadku konieczne będzie także zaświadczenie, że sprzedający ma do niej prawo. Z reguły wystarczy odpis z księgi wieczystej.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.