Kto najbardziej skorzysta na koncie oszczędnościowym?

Konta oszczędnościowe to w ostatnich latach produkt bankowy, którego popularność można porównać z lokatami bankowymi. Chociaż oba produkty bankowe są podobne, sporo je dzieli. Kto i dlaczego najbardziej skorzysta na koncie oszczędnościowym?najlepsze konto oszczędnościowe

W zależności od aktualnego poziomu stóp procentowych i wskaźnika inflacji, lokaty i konta oszczędnościowe są różnie opłacalne. Zwłaszcza w przypadku spadku poziomu stóp, konto oszczędnościowe staje stosunkowo zyskowne, przez co jest zwykle dość charakterystycznie promowane przez same banki.

Swobodny dostęp do oszczędności

Konta oszczędnościowe to niezwykle bezpieczne inwestycje. Po pierwsze dlatego, że nie można na nich stracić. Zyski nie są wyjątkowo duże, ale za to stabilne i systematyczne. Dużą zaletą dla klientów jest bez wątpienia swobodny dostęp do zgromadzone na rachunku kapitału. Inwestorzy, którzy decydują się na lokaty bankowe nie posiadają tej możliwości.

W wypadku lokat bowiem wcześniejsze niż terminowe wypłacenie środków równa się zerwaniu umowy. Bank nie wypłaci wówczas całości lub w najlepszym wypadku dużej części zgromadzonych dotychczas odsetek. Konta oszczędnościowe nie posiadają tego typu zabezpieczeń. Chociaż dają dostęp do środków, z zasady są przeznaczone po to, aby pieniądze oszczędzać a nie wydawać. Warto zatem wspomniany, swobodny dostęp traktować jako możliwość, a nie regułę.

Konto oszczędnościowe – ulepszone konto osobiste

Dla wielu klientów konta oszczędnościowe przypominają ulepszoną wersję rachunku osobistego. Faktycznie w pierwszej chwili produkty te mogą wydawać się niezwykle podobne. Podstawowa różnica między nimi wynika z samego założenia i przeznaczenia konkretnego produktu. Rachunek osobisty daje dużą swobodę w zakresie dokonywania sporej ilości operacji w każdym miesiącu rozliczeniowym – często bez żadnych opłat.

Konto oszczędnościowe często pozwala na wykonanie klasycznych operacji bankowych, ale każda operacja powyżej bezpłatnego limitu wiąże się z pobieraniem przez bank prowizji. Ich wysokość jest inna w każdym banku, a znajdziemy ją w tabeli opłat dla konkretnego typu rachunku. Czemu banki pobierają prowizje? W innym wypadku konta oszczędnościowe byłyby traktowane jako osobiste – ale z dużo lepszym poziomem oprocentowania – więcej o tym na konta-oszczednosciowe.blogspot.com. Klienci nie oszczędzaliby wówczas zbyt dużo, a bank nie posiadałby łatwego kapitału, który przeznacza dla kredytobiorców – a jak wiadomo banki zarabiają głównie na kredytach. Szukając odpowiedniego konta pozwalającego na systematyczne oszczędzanie, warto zerknąć na bieżący ranking kont oszczędnościowych. Dzięki temu dowiemy się, który bank oferuje w danym momencie najlepszą na rynku ofertę.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.