Czy warto korzystać z księgowości online?

Do tej pory firmy do prowadzenia księgowości zatrudniały wykwalifikowanego księgowego, bądź korzystały z usług biura rachunkowego. W ostatnim czasie jednak coraz bardziej popularna staje się księgowość online. Usługa polega na korzystaniu ze stałego wglądu do informacji finansowych firmy za pomocą specjalnych modułów. Są one oferowane przez wiele serwisów internetowych. Dodatkowo firmy korzystające z księgowości online mogą korzystać z porad ekspertów w każdym momencie za pośrednictwem internetu jeśli mają jakieś problemy czy wątpliwości. Z pewnością dużą zaletą księgowości online są znacznie niższe koszty w porównaniu z tradycyjnymi usługami rachunkowymi.shutterstock_66632845

Czy warto korzystać z księgowości online?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie musimy pamiętać do kogo tak naprawdę jest skierowana księgowość online. Usługa ta jest dedykowana głównie małym i mikro przedsiębiorstwom. W przypadku dużych firm i korporacji gdzie księgowość jest bardzo rozbudowana na pewno by się ona nie sprawdziła.

Na początek przedstawiamy zalety księgowości online, gdyż jest ich zdecydowanie więcej. Najważniejszą z nich jest wygoda. Wiele danych musimy wprowadzać tylko raz na przykład dane kontaktowe gdyż następnym razem system robi to za nas. Dodatkowo system wyręcza nas w wielu innych operacjach, znajduje adresy Urzędów Skarbowych, numeruje dokumnety, oraz księguje we wszystkich koniecznych ewidencjach. Dodatkowo wiele osób zaznacza, że jest on dość intuicyjny i prosty w obsłudze, więc wszystko przebiega sprawnie i szybko.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo jakie gwarantuje nam księgowość online. Wszystkie dane są archiwizowane przez administracje serwisu i w razie ich utraty możemy je bez problemu na nowo odzyskać.

Zaletą jest również szeroki zakres dodatkowych usług jakie oferują serwisy internetowe. Gwarantują one kompleksową obsługę małych przedsiębiorstw od dokumentowania przychodów i kosztów po gotowe deklaracje podatkowe.

Ostatnią zaletą są znacznie niższe koszty w porównaniu z tradycyjną księgowością. Łatwo sprawdzić, że korzystając z księgowości online możemy zaoszczędzić nawet 500 złotych miesięcznie.

Jeśli chodzi o wady to nie ma ich wiele, jednak można do nich zaliczyć:

  • fakt, że sami księgujemy i my ponosimy odpowiedzialność za ewentualne błędy i pomyłki,
  • musimy poświęcić na to nieco więcej czasu niż w przypadku korzystania z usług księgowego lub biura rachunkowego,
  • nie mamy pewności czy serwisy internetowe na bieżące aktualizują wskaźniki i dostosowują algorytmy do zmieniających się przepisów.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.