Banki w dalszym ciągu obniżają oprocentowanie lokat

Na początku maja tego roku rząd Rada Polityki pieniężnej zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych. Ta decyzja nie mogła przejść bez echa – spada także oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowej. Od dnia ogłoszenia obniżki przynajmniej 18 banków dokonało już odpowiedniej zmiany w swojej ofercie. W każdym z przypadków zmiana dotyczyła obniżki oprocentowania.finanse w Polsce

Oprocentowanie spada

6 marca RPP podała do informacji publicznej, że nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych. Decyzja ta zaskoczyła niemal wszystkich, nim nie spodziewał się aż tak dużej obniżki. RPP tnie stopy już od listopada 2012, jednak kolejne kroki zakładały dotychczas obniżkę tylko o 25 punktów bazowych.

W wyniku kolejnych obniżek stóp banki muszą dokonywać korekty swojej oferty i zmniejszać oprocentowanie depozytów. Jak już zostało wspomniane ostatnia obniżka spowodowała zmianę oferty przynajmniej 18 instytucji, do których zaliczyć możemy: Alior Bank, BGŻOptima, BOŚ Bank, Bank Millenium, Credit Agricole, PKO Bank Polski czy Deutsche Bank.

Cykl obniżek stóp procentowych sprawia, że obecnie ciężko liczyć trafić na lokatę oprocentowaną na 7%. Jeśli znajdziemy taką z wyższym oprocentowaniem, to zazwyczaj będziemy mogli ją założyć na bardzo krótki czas – często do 3 miesięcy. Kolejny haczyk polega na tym, że te najlepsze lokaty skierowane są zwykle do wąskiego grona klientów, którzy muszą spełniać określone warunki. Warunkiem może być założenie konta osobistego i przelewanie na nie w każdym miesiącu określonej kwoty. Często też znaleźć możemy wysoko oprocentowane lokaty, tylko będzie to oprocentowanie zmienne – a więc nie będziemy mogli z całą pewnością stwierdzić, ile na nich zarobimy.

Inflacja także spada

Nasze realne zyski z lokat nie będą jednak tak niskie, jak mogłoby się wydawać, a to za sprawą spadającej inflacji. Cel inflacyjny na obecny rok jest niski, a utrzymanie tego poziomu pomoże oszczędzającym uzyskać zyski realne podobne do tych, które można było uzyskać w minionym roku. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z bieżącą ofertą banków i złożenia tam depozytów – na tym wciąż można nieźle zarobić.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.